středa 27. listopadu 2013

Lodičky s avokádovou pomazánkouTyto lodičky jsem připravila s dětmi do soutěže, připadly mi jako skvělý nápad  zdravé svačinky pro děti. Pokud se chcete podívat na soutěžní fotografie, najdete na tomto odkazu. Pro děti jsou lodičky zajímavě servírovanou pomazánkou, kde stěžen je vytvořen ze žitné tyčinky a plachta z pufovaného chlebíčku. Samozřejmě vše kromě avokádové slupky je jedlé. Dospělým lze pomazánku dochutit česnekem.


Ingredience:


zralé avokádo
2 lžíce tvarohu
1 lžíce lučiny
1 větší mrkev
citrónová šťáva
špetka soli

tyčinka (žitná)
pufovaný chlebíček (žitný chleba, pita chléb)Postup:


Avokádo rozpůlíme, vyndáme pecku a vnitřek vydlabeme do připravené misky. Mrkev nastrouháme na hrubé straně struhadla, přidáme spolu s tvarohem a lučinou do misky k avokádu.

Vezmeme vidličku a pěkně vypracujeme pomazánku, kterou jemně osolíme a zakápneme citrónovou šťávou. Vše ještě promícháme a naplníme do vydlabaných půlek avokáda. Dozdobíme stěžeň a plachtu.Recept zařazuji i do Výzvy - Zdravě z mého stolu, avokádo pro nás bylo novou potravinou a jistě ji budeme dál používat. Pomazánka byla moc chutná.pátek 22. listopadu 2013

Pracny ze špaldové moukyDo Vánoc zbývá 31 dní. Jak je to u nás s pečením cukroví? Zatím jsem kvůli dětem pekla pouze perníčky, ale z dvojité várky. Zdobíme i chaloupky, stromečky, které rozdáváme po příbuzných jako dárečky. Vždy jsme nějaké cukroví dostaly od babiček a to nám stačilo. Ale letos, asi i díky blogu, chci zkusit upéct vlastní cukroví. Zatím vyzkouším jen základní druhy, prostě to, co dětem chutná nejvíce. S předstihem jsem tedy vyzkoušela těsto na pracny. Je to už druhý pokus, do prvního těsta jsem nedala vejce a formičky ničím nevymazala. Pekla jsem s dcerou a skoro všechny nešly z formiček vyklopit. Neúspěšný pokus. Nevadilo, i tak jsme je snědly. Nevzdala jsem to a do těsta jsem přidala vejce. Našla jsem si totiž na internetu odkaz na biocukroví od Zemanky a mají tam ve složení pracen i vejce. Musím říct, že těsto bylo víc vláčné než první bez vejce. Vyklopit šlo skvěle, ale přiznám se, že už jsem nechtěla zažít to zklamání z trhaných kousků krásných tvarů našich formiček. Tak jsem je pro jistotu vymazala domácím ghí. Hurá, povedlo se! Měly jsme s dcerou po upečení radost. Ochutnat jsem jí dovolila jen pár kousků - musím přece tu nádheru vyfotit do blogu. Ale je večer, špatné světlo. Alespoň se ty pracny jako správné cukroví "chvíli" odleží. A to je výsledek. Takže před vánoci si s dcerou dáme repete, tohle nám chutnalo:-)

Ingredience:


200 g špaldové mouky jemně mleté
150 g mletých vlašských ořechů
150 g másla
120 g třtinového cukru 
1 vejce
20 g kakaa
7 hřebíčků (rozdrtíme v hmoždíři)
1/2 lžičky skořicePostup:


Ze všech ingrediencí vytvoříme těsto, které pořádně na válu zpracujeme. Těsto dáme alespoň na 2 hodiny odpočinout do lednice. Samozřejmě je nejlepší nechat ho tam přes noc.
Z těsta oddělujeme kousky, které pěchujeme do připravených formiček. Pro snadnější vyklopení můžeme formičky vymazat a kousky těsta ještě před plněním obalit trochou mouky.

Pracny pečeme v předehřáté troubě na 170stupňu asi 12-15 minut.
Po upečení vyklepneme pracny z formiček a skladujeme na chladném místě.

pátek 15. listopadu 2013

Zavařená jablka bez cukru Konečně mi dorazila bedýnka jablek. Sice jsem se rozhodla, že ji sníme jen tak bez zavařování. Přeci jen mám dva školáky a každý den na svačinku jim jablíčka budu dávat. Mám přislíbenou ještě jednu bedýnku před vánoci a tu už si zpracuji a zavařím. Ale na facebooku jsem slibovala brzy napsat recept, takže zde je i s fotkou zavařených jablek z minulého roku. Byl to můj první pokus a všechny skleničky se povedly úspěšně zavařit. Já zavařovala bez cukru, mám sladká jablíčka. Pokud chcete vytáhnout jejich sladkou chuť, přidejte do nastrouhaných jablek špetku soli a promíchejte. Tak to radí přední české makrobiotičky v třetím čísle Pravého domácího časopisu. Sůl zde slouží i jako výborný konzervant. Jablíčka do sklenic řádně pěchujeme, přebytečnou šťávu dáme dětem vypít ke svačince. Jablka jsem zavařovala minimálně 20 minut na 80stupňů. Lze zavařovat na 100stupňů 10 minut. Zavařená jablíčka používám do závinů či jáhelníku ke konci zimy.
Potřebujeme:


jablka
struhadlo
zavařovací sklenice se šroubovacím víkem
stará utěrka
hrnec se silným dnemPostup:


Očištěná jablka oloupeme a nastrouháme na hrubé straně struhadla. Připravíme si zavařovací sklenice, které pořádně vymyjeme a očistíme.

Do zavařovacích sklenic natlačíme nastrouhaná jablka, hodně pěchujeme a přebytečnou šťávu vyléváme ven do připravené nádobky. Sklenice naplníme těsně pod okraj, otřeme hrdlo a zašroubujeme víčko.

Do hrnce (obyčejného se silným dnem nebo zavařovacího) dáme na dno starou utěrku a přidáme vlažnou vodu. Skleničky naskládáme na podložku tak, aby se nedotýkaly dna hrnce ani sebe navzájem. Voda v hrnci sahá sklenicím pod jejich hrdla.

Zavařujeme na 80stupňů minimálně 20 minut, počítáme od začátku dosažení 80st. teploty. Po zavaření sklenice vyndáme z hrnce a překontrolujeme víčka, případně dotáhneme, aby jablka časem nezkvasila. Sklenice necháme na lince přikryté utěrkou vychladnout. Uchováváme v chladu a temnu.