úterý 30. září 2014
Nová doména
Milý čtenáři, čtenářky.....
! ! ! BLOG NA VLASTNÍ DOMÉNĚ
http://www.zdravamama.cz/ ! ! !
sledujte nás i nadále přes
FB stránky
neděle 10. srpna 2014
Prázdninová oříšková granola
Nejdůležitějším jídlem nejen pro děti je pořádná snídaně. Jednou z variant je zapečené müsli s porcí oříšků a semínek podávané s mlékem či jeho alternativou (sojové, rýžové, ovesné).
Snídani rádi trávíme společně, pokud počasí dovolí, nejlépe venku na terase s ranním sluníčkem. Díky eshopu Bella Rose jsme si prázdninovou oříškovou granolu pěkně naservírovali a vychutnali v nádobí od Green Gate. Tato úžasná dánská značka má nádherný design, který se mi vždy hodně líbil. Proto jsem pro děti vybrala z letní kolekce misku, talířek, hrníček ve dvou barevných kombinací a na uchování granoly nádhernou úložnou dózu.
Recept na granolu je velmi jednoduchý, ovesné vločky nejsou vůbec přeslazené (jak to často bývá u kupovaných müsli) a jsou velmi chutné propečené do křupava. Do granoly můžete přimíchat vše, co zrovna doma máte. Já do ní přidala ještě kromě oříšků také šťavnaté brusinky, hoblinky kokosu a kupované neslazené rýžové pukance. Do této přípravy zapojte i děti, ať si samy zvolí, co si do granoly dají. Určitě jim pak bude více chutnat. Snídejte společně a užijte si i přípravu stolování! Další inspiraci na servírování snídaňové granoly naleznete ZDE.
Ingredience:
500 g ovesných vloček
3 lžíce rozpuštěného másla
3 lžíce javorového sirupu
1 lžička skořice
1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
špetka soli
70 g mandlí
40 g vlašských ořechů
40 g kešu ořechů
50 g dýňových semínek
volitelné:
hoblinky kokosu
rýžové pukance
sušené brusinky
Postup:
Troubu předehřejeme na 175 stupňů.
Vločky nasypeme do mísy. Rozpuštěné máslo, javorový sirup, skořici, muškátový oříšek a sůl smícháme dohromady a vločky tím zalijeme. Promícháme a zapracujeme do vloček.
Vločky rozložíme na plech vyložený pečícím papírem a dáme péct na 15-20 minut. Pak promícháme a dál pečeme dozlatova asi dalších 15 minut. Můžeme průběžně promíchat.
Ořechy hrubě nasekáme. Až vločky vychladnou, vmícháme do nich ořechy, dýňová semínka, kokos, rýžové pukance a brusinky. Uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.
středa 6. srpna 2014
Čokoládový dort s ovesnou smetanou
Léto je u nás ve znamení oslav narozenin. Proto mám pro vás recept na hříšně čokoládový dort podávaný s malinami. Do dortu jsem poprvé vyzkoušela ovesnou smetanu od Oatly a její chuť i hustota mě mile překvapila. Určitě ji začnu více používat. A pokud se vám zdá do receptu mandlová mouka příliš nákladná, zkuste použít špaldovou mouku a jen malou část nahradit rozemletými mandlemi, lískovými či vlašskými ořechy. Dort jsem uchovávala v lednici, přeci jen ho stačí malý kousek a déle nám doma vydržel.
Ingredience:
150 g hořké čokolády 70%
100 g čerstvého másla
5 lžic ovesné smetany
3 vejce
100 g třtinového cukru
100 g mletých mandlí
Poleva:
50 g čokolády 70%
100 ml ovesné smetany
Postup:
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Dortovou formu vyložíme pečícím papírem.
Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a máslo. V míse rozšleháme žloutky, cukr a smetanu do krémova. Následně přidáme rozpuštěnou čokoládu s máslem a mleté mandle. Vše promícháme.
Z bílků vyšleháme sníh, který opatrně vmícháme do směsi. Vše dáme do formy a pečeme ve vyhřáté troubě asi 25-30 minut. Před vyndáním z formy necháme dort alespoň 10 minut vychladnout.
čtvrtek 31. července 2014
Letní pozdrav
Na začátku prázdnin jsme odjeli z Prahy na Moravu, kde jsme na dědově zahrádce sbírali dozrálé ovoce a zeleninu. Z keřů jsme ochutnávali rybíz, maliny, angrešt. Syn trhal na stromě dozrálé třešně, děti vykopávaly první rané brambory. Z nasbírané zeleniny - kedlubna, mrkev, petržel, brambor, hrášek - jsem dětem navařila jednoduchou chutnou polévku a na zimní časy jsem zavařila třešně i rybíz s medem.
Druhý červencový víkend se konaly ve Starém Městě pod Sněžníkem opět Bioslavnosti v areálu společnosti PRO-BIO. Letošní ročník jsme pojali více exkurzně. Prošli jsme si starý mlýn i nově otevřený bezlepkový mlýn a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Letos jsme opět ochutnali pohankovou palačinku a také jídlo od brněnské restaurace Rebio, která zde vařila v obrovských pánví. A můžu říct, že spolu se stánkem se specialitami z jehněčího masa z vlastní ekologické farmy firmy PRO-BIO tím bylo zde kvalitní občerstvení zajištěno jako na velkých food festivalech. Pro děti byly v areálu připraveny stanoviště - dílničky, na kterých si mohly tvořit a své výtvory si odnést s sebou na památku. Samozřejmě jsme si zde výhodně nakoupili bioprodukty.
Poslední týden jsem se s dětmi zúčastnila tábora v Centru Veronica Hostětín a moc jsme si to užili. Doma ještě po týdnu vzpomínám na úžasný klid, odpočinek od starostí (a že jich letos bylo hodně), vyčištění hlavy od všech myšlenek, tvrdý spánek a ranní nádherný výhled do zahrady. Děti si užily program, který pro ně připravili Katka a Anička při objevování Zeleného ostrova. V potoce, který protékal zahradou, jsme objevili raky, kteří nám dokazují zdejší čistotu přírody Bílých Karpat. Tu jsme blíže prozkoumávali na procházkách a při táborových hrách. Samozřejmě jsme si prohlédli i místní moštárnu, mošt jsme ochutnávali celou dobu pobytu a spoustu lahví vezli domů jako dárky. Budu ráda pokud Centu Veronica dáte svůj hlas v soutěži DestinaCZe2014 v kategorii "Cítit se jako doma".
Užívejte druhou polovinu prázdnin, zdravím vás - Míša!
Užívejte druhou polovinu prázdnin, zdravím vás - Míša!
neděle 27. července 2014
Meruňková zmrzlina s mandlovou smetanou
První polovinu prázdnin více trávíme na Moravě a zde posledních 14 dní dozrávají meruňky. Máme už je zavařené s medem i cukrem, hotové i marmelády. Minulý rok jsem na blog přidávala recept na meruňky s ovesnou drobenkou. Letos přidávám zmrzlinu s použitím mandlové smetany, kdy inspiraci jsem našla v letním vydání časopisu Dobroty. Recept na zmrzlinu je univerzální, lze použít jakékoli sezónní ovoce a osladit dle vaší chuti.
Ingredience:
500 g meruňek
(voda na podlití)
2 lžíce medu
200 ml mandlové smetany
Postup:
Meruňky omyjeme a zbavíme pecek. Dáme do hrnce, podlijeme vodou a 8-10 minut podusíme do změknutí. Necháme vychladnout.
Vychladlé meruňky rozmixujeme, přidáme med a mandlovou smetanu. Vše promícháme.
Dáme do lednice zamrazit.
čtvrtek 3. července 2014
Mini galetky s třešněmi
Nedávno jsem byla na kurzu o zavařování téměř bez cukru. Zavařili jsme tam jahody jen tak nakrájené, které jsme napěchovali do sklenic, zavřeli a zavařili. Někdo si je poprášil třtinovým cukrem, já zvolila variantu bez. Zavařené jahody pěkně pustily šťávu. Využila jsem je do jedné galetky v receptu a zbytek dětem přidala do zakysaného dezertu s piškoty. Další sklenička, kterou jsme na kurzu připravovali, ale nestihli už zavařit, byla s vypeckovanými třešněmi. Ty byly povařené a na závěr se přidalo menší množství medu. Trošku mě kurz zklamal, pořádnou marmeládu (téměř bez cukru) jsem si domů neodnesla. Paní, která vedla kurz, nám jen vysvětlila, že není potřeba zavařovat s přílišným množstvím cukru, že ho lze nahradit sirupem agáve, medem či ovoce zavařit jen tak samotné. Ovšem dostali jsme nějaký materiál k prostudování i s recepty a mě nezbývá než zkoušet zavařovat a čekat na výsledek.
Když jsem si o kurzu vyprávěla s mámou, zjistila jsem, že dřív se takto u nás doma zavařovalo. Švestky, meruňky, broskve nakrájet, napěchovat do sklenic, zasypat cukrem a zavařit. Jako malé dítě jsem to moc nejedla. Teď už u nás babičky léta nezavařují, však je doba, kdy se vše dá koupit. A pak přijedou na návštěvu, vezmu je na farmářský trh a ony se nestačí divit, za jaké ceny se prodávají domácí marmelády a zavařeniny. Vždyť to také dřív dělaly, měly toho plný sklep a nikdo to nejedl.
Zjišťuji, že už jsem ve věku, kdy nasbírané ovoce na dědově zahrádce je mi líto nezpracovat. Chci si ho užít za měsíc či v zimě, kdy neroste. Tak jsme s mamkou (má zavařovací hrnec!) minulý týden zavařili třešně i rybíz v medu a jsem ráda, že mě nenutí ovoce zasypávat bílým cukrem a zkouší se mnou i jiné varianty. Ale jako blogerovi mi na zavařování vadí, že nemůžu hned ochutnat a musím co nejdéle čekat, abych výsledek zhodnotila.
Ale ty 2 skleničky, které jsem si z kurzu odnesla domů, jsem právě otevřela a využila do mini galetek. Těsto těchto galetek je díky ořechům hodně křehké, ale po vychladnutí dobře drží. Mě ovšem chutnají ještě teplé! Na děti čekaly na druhý den a chutnaly jim také. Mohly by se servírovat i s jogurtem, ochuceným tvarohem či kopečkem zmrzliny.
Ingredience:
(4 galetky)
150 g celozrnné pšeničné mouky jemně mleté
50 g lískových ořechů
špetka soli
1/2 lžičky skořice
100 g másla
2-3 lžíce ledové vody
zavařenina třešní s medem, jahody
vejce na potření
Postup:
Troubu předehřejeme na 180stupňů.
Lískové ořechy nasucho opražíme na pánvi a pak umeleme. Nasypeme do mísy, přidáme celozrnnou mouku, sůl a skořici, vše promícháme.
Přidáme nakrájené máslo a ručně zapracujeme s moukou. Do směsi postupně po lžících nalijeme ledovou vodu až nám vznikne nelepivé těsto, které zabalené do potravinové fólie či sáčku necháme uležet asi 1 hodinu v lednici.
Těsto rozdělíme na 4 díly a před válením ho necháme stát 10 minut. Pokud se těsto lepí, poprášíme moukou. Vše raději připravujeme na pečícím papíru, těsto je křehké. Poklademe třešněmi, přehneme okraje a potřeme rozšlehaným vejcem.
Pečeme asi 40 minut.
středa 25. června 2014
Jahodovo-malinová zmrzlina s chia semínky
Připravovat tyto ovocné zmrzliny mě letos hodně baví. Vše ovoce společně umixuji v lahodné smoothie a pak ho jen dám zamrazit ve formičkách na zmrzlinu. Moje děti ovocné zmrzliny milují a já jim ráda do nich přidám i nějakou zdravou potravinu jako třeba chia semínka. Pokud máte ještě jahody, určitě si tuto zmrzlinu připravte. V parných letních dnech pak oceníte, když z mrazničky vytáhnete ovocnou osvěžující svačinku. Kombinace jahod, malin a máty je opět chuťově výborná stejně jako kombinace hrušky s borůvkami u fialového smoothie, které jsme také zamrazili a moc si na něm pochutnali. Vzpomínáte si ještě na začátek června a venkovní teplotu, která přesahovala třícítku?
fialové smoothie |
Ingredience:
250 g čerstvých jahod
100 g malin
1 lžíce chia semínek
1 lžíce agáve sirupu
pár snítek máty
Postup:
Jahody a maliny omyjeme. Všechny ingredience dáme do vysoké nádoby a společně umixujeme tyčovým mixérem dohladka.
Směs pak plníme do připravených formiček.
Další recepty na blogu s chia semínky:
středa 18. června 2014
Vaření v soutěži - něco málo o nás na blogu
Dnes bych vám ráda napsala o jedné akci, které jsem se zúčastnila soukromě - sama za sebe, ale samozřejmě hlavní roli v něm hrál recept z blogu - quinoa čokoládový dort.
Jak to vše začalo? Bylo to dost rychlé. V pátek jsem potkala svoji kamarádku Ivet z Health Jam, která mi řekla o soutěži ve vaření. Podívala jsem se na internet, zjistila si podmínky soutěže a promyslela jsem si recept z blogu, který by se dal použít. Přihlášeno bylo málo dezertů, tak jsem dort z quinoy zapsala. Je rychlý, jednoduchý, zajímavý surovinou a hlavně se dá udělat v jednom hrnci. Soutěž už po víkendu končila a já se hned v úterý dozvěděla, že jsem jedna z deseti výherců multifunkčního hrnce od Philips. Podmínkou soutěže bylo, že když vyhrajete, cenu si převezmete po uskutečnění soutěže ve vaření vašeho receptu v sobotu na Kulaťáku v Praze - Dejvicích za účasti Zdeňka Pohlreicha. Když jsem dětem oznámila, že jsme vyhráli a půjdeme vařit, moc se na sobotu těšili. Já jsem si v týdnu recept doma znovu vyzkoušela, abych byla připravená. Ano těšila jsem se stejně jako děti, ale nevěděla jsem do čeho jdu, tak obavy byly veliké. Nejvíce z toho, jestli ten koláč správně vyklopím z formy, tedy tak aby zůstal v celku!
V sobotu jsme vyrazili na uvedené místo. Náš tým - já, Maty, Verča a moje máma v roli fotografa. (Moc jí to šlo, a tímto jí děkuji za zdokumentování.) Pro každého soutěžícího byl připravený stánek, v něm suroviny na přípravu, výherní hrnec a potřebné pomůcky. Hodinka před začátkem akce nám bohatě stačila, abychom se mohli se vším seznámit, psychicky se připravit, popovídat s ostatními soutěžícími a vyfotit se s člověkem, kterého známe jen z obrazovky. Verunka prohlásila: "Mami, ten je milej."
Pak jsme se pustili do vaření. Tedy v našem stánku spíš děti. Maty vše nachystal, zkontroloval, četl postup receptu. Verunka míchala a byla nejen pro fotografa a kameramana za hlavní hvězdu našeho stánku.
"Makej, makej!" |
Těsto hotové a vše šlo do hrnce péct. Během pečení k nám všichni chodili a hlásili, že nám to krásně voní a těší se až ochutnají.
My pečeme.... |
...obhlížíme konkurenci u Ivet.... |
....poskytujeme rozhovory... |
...pane Pohlreich, myslíte, že už je to upečený? "Ty vaříš, mě se neptej." |
V hrnci jsem pekla poprvé, nádoba byla dost vysoká oproti dortové formě a už se blížil čas vyklopení dortu. A zrovna mi u toho museli všichni asistovat.
Ale zvládla jsem to, první ochutnání tedy připadlo na pana Pohlreicha a pak už se u našeho stánku vytvořila fronta a my začali ještě horké kousky rozdávat. Děti každý kousek ozdobili alespoň malinami a jahodami z místního trhu a během chvilky bylo po dortu.
Maty prohlásil, že by jsme měli upéct ještě jeden. Všichni co ochutnali, nám ho chválili. Jsem ráda, že jsme mohli i představit pro mnohé zvláštní surovinu quinou. Kdo ochutnal, mohl dát hlas stánku, u kterého mu nejvíce chutnalo. My jsme si vysoutěžili ještě třetí místo. Děkujeme!!! hlavně za ten zážitek.
Gratuluji všem výhercům |
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)