čtvrtek 3. července 2014

Mini galetky s třešněmi


Nedávno jsem byla na kurzu o zavařování téměř bez cukru. Zavařili jsme tam jahody jen tak nakrájené, které jsme napěchovali do sklenic, zavřeli a zavařili. Někdo si je poprášil třtinovým cukrem, já zvolila variantu bez. Zavařené jahody pěkně pustily šťávu. Využila jsem je do jedné galetky v receptu a zbytek dětem přidala do zakysaného dezertu s piškoty. Další sklenička, kterou jsme na kurzu připravovali, ale nestihli už zavařit, byla s vypeckovanými třešněmi. Ty byly povařené a na závěr se přidalo menší množství medu. Trošku mě kurz zklamal, pořádnou marmeládu (téměř bez cukru) jsem si domů neodnesla. Paní, která vedla kurz, nám jen vysvětlila, že není potřeba zavařovat s přílišným množstvím cukru, že ho lze nahradit sirupem agáve, medem či ovoce zavařit jen tak samotné. Ovšem dostali jsme nějaký materiál k prostudování i s recepty a mě nezbývá než zkoušet zavařovat a čekat na výsledek. 

Když jsem si o kurzu vyprávěla s mámou, zjistila jsem, že dřív se takto u nás doma zavařovalo. Švestky, meruňky, broskve nakrájet, napěchovat do sklenic, zasypat cukrem a zavařit. Jako malé dítě jsem to moc nejedla. Teď už u nás babičky léta nezavařují, však je doba, kdy se vše dá koupit. A pak přijedou na návštěvu, vezmu je na farmářský trh a ony se nestačí divit, za jaké ceny se prodávají domácí marmelády a zavařeniny. Vždyť to také dřív dělaly, měly toho plný sklep a nikdo to nejedl. 

Zjišťuji, že už jsem ve věku, kdy nasbírané ovoce na dědově zahrádce je mi líto nezpracovat. Chci si ho užít za měsíc či v zimě, kdy neroste. Tak jsme s mamkou (má zavařovací hrnec!) minulý týden zavařili třešně i rybíz v medu a jsem ráda, že mě nenutí ovoce zasypávat bílým cukrem a zkouší se mnou i jiné varianty. Ale jako blogerovi mi na zavařování vadí, že nemůžu hned ochutnat a musím co nejdéle čekat, abych výsledek zhodnotila. 

Ale ty 2 skleničky, které jsem si z kurzu odnesla domů, jsem právě otevřela a využila do mini galetek. Těsto těchto galetek je díky ořechům hodně křehké, ale po vychladnutí dobře drží. Mě ovšem chutnají ještě teplé! Na děti čekaly na druhý den a chutnaly jim také. Mohly by se servírovat i s jogurtem, ochuceným tvarohem či kopečkem zmrzliny.

Podobný koláč jsem pekla loni se švestkami, najdete ho zde.


Ingredience:
(4 galetky)


150 g celozrnné pšeničné mouky jemně mleté
50 g lískových ořechů
špetka soli
1/2 lžičky skořice
100 g másla
2-3 lžíce ledové vody
zavařenina třešní s medem, jahody
vejce na potřeníPostup:


Troubu předehřejeme na 180stupňů.

Lískové ořechy nasucho opražíme na pánvi a pak umeleme. Nasypeme do mísy, přidáme celozrnnou mouku, sůl a skořici, vše promícháme. 

Přidáme nakrájené máslo a ručně zapracujeme s moukou. Do směsi postupně po lžících nalijeme ledovou vodu až nám vznikne nelepivé těsto, které zabalené do potravinové fólie či sáčku necháme uležet asi 1 hodinu v lednici.

Těsto rozdělíme na 4 díly a před válením ho necháme stát 10 minut. Pokud se těsto lepí, poprášíme moukou. Vše raději připravujeme na pečícím papíru, těsto je křehké. Poklademe třešněmi, přehneme okraje a potřeme rozšlehaným vejcem.

Pečeme asi 40 minut.


Žádné komentáře: